مقالات

فیلتر بر اساس دسته بندی :

در کاشی کاری ساختمان ظرافت و دقت از هر چیز مهم تر است

يكي از مواردي كه در ديد اول يك ساختمان بسيار جلب نظر مي كند، سرويس هاي بهداشتي خانه و محل كار است. نماي ظاهري سرويس بهداشتي علاوه بر نوع مواد مصرفي از قبيل كاشي ها و سراميك و شيرآلات بسيار وبسته به اجراي آنهاست. بسيار ديده شده كه علي رغم استفاده از بهترين و حتي گران ترين متريال مصرفي، بي دقتي استادكار نصب كننده تمام زحمت و هزينه را هدر داده است. اينكه استاد كار حين نصب دقت و حوصله كافي داشته باشد از همه چيز مهمتر است. دقت و حوصله ي استاد كار در اجراي كاشي و سراميك بدين معناست كه چينش كاشي ها و سراميك ها در كنار هم به درستي صورت پذيرد و بعد از پايان كار شاهد نظم قرار گيري قطعات در كنار هم باشيم. بند كشي ها به صورت درست و منظم انجام شده باشد و شيار هاي بين كاشي ها تشكيل خط هاي صاف بدهند. نكته مهم ديگر اين است كه برش ها به صورت صحيح و دقيق انجام شود. به اين معني كه در حاشيه كار و همچنين نواحي قرارگيره كفشوي ها شاهد شكسته شدن كاشي و سراميك نباشيم كه اين در گرو دقت و حوصله استاد كار در حين برش دادن مي باشد. گاهي شكسته و لب پر شدن سراميك و يا كاشي علاوه بر نحميل هزينه مضاعف، نماي ظاهري بسيار بدي را در معرض ديد قرار مي دهد. در كاشي كاري مهمترين نكته ظرافت كار است. استفاده ي ناشيانه از چسب هاي كاشي در بازسازي سرويس هاي قديمي ممكن است بعد از گذشت مدت زمان اندكي بعد از اجرا، اثر خود را نمايان مي كند. شما بعد از اندكي شاهد لق شدن و بعد جدا شدن قطعات خواهيد بود. بعد از ظرافت و دقت در برش كاري، شيب بندي سطح هم از اهميت بالايي برخوردار است. اگر شيب بندي سطح به درستي انجام نشود، آب هايي كه بايد به سمت كفشوي هدايت شوند هدايت نشده و باقي مي مانند. مشكل فوق علاره بر اينكه منظره ي خوبي را به نمايش نميگذارد و در كاشي هاي روشن سبب زرد شدن كاشي مي شود ممكن است حتي به نشتي آب به طبقات زيرين منجر شود. دقت و ظرافت و حوصله ي كاشي كار را در انتخابتان جدي بگيريد.
مشاهده‌ی مطلب

بهترين نوع اجراي ايزوگام

شايد بتوان گفت بيش از اينكه برند ايزوگام مورد استفاده چه چيزي باشد، اجراي صحيح و درست آن قابل اهميت است. به طور كلي براي ايزوگام كردن سطح پشت بام و يا سرويس هاي بهداشتي لازم است سطح زيرين داراي پستي و بلندي هاي زياد نباشد. در سطحي كه پستي ها و بلندي هاي فراوان داشته باشد، احتمالا در محل هاي اتصال نوارهاي ايزوگام، اتصال درست نوارها صورت نمي پذيرد و باعث بروز مشكل خواهد شد، به علاوه وجود نقاط نوك تيز ممكن است سبب آسيب رسيدن به ايزوگام و ايجاد خراش و در نتيجه باعث سوراخ شدن لايه ايزوگام شود. براي مرتفع كردن اين مشكل معمولا لازم است اگر سطحي كه قرار است بر روي آن ايزوگام انجام شود به قدر كافي صاف نيست، يك لايه سيمان روي سطح كشيده شود. بعد از سيمان كاري، للزم است خلل و فُرَج سطح به درستي پر شود. به علاوه چسبندگي ايزوگام بر روي سطح خاكي و يا سيماني كم است و لازم است براي اين موضوع تدبيري انديشيده شود. براي حل اين دو موضوع، بعد از سيمان كاري بهترين كار اين است كه با يك لايه قير بر روي سطح، هم حفره ها را پر كرد و هم كاري كرد كه ايزوگام به خوبي با لايه زيرين چسبندگي داشته باشد. بعد از انجام دو مورد بالا عمليات پوشش ايزوگام آغار مي شود. دقت و حوصله در متصل كردن قطعات ايزوگام مهمترين عامل به حساب مي آيد و عدم دقت و حوصله ممكن است باعث شود تمام كار را تباه نمايد. ديواره دادن به ايزوگام نيز بسيار مهم است. لازم است در محل لبه هاي سطحي كه قرار است ايزوگام شود اگرچه اندكي بر افزايش مقدار مواد مصرفي تاثير دارد ولي باعث اطمينان خاطر مي شود و حتما لازم است در كناره هاي كار، يك ديواره عمودي با ايزوگام درست شود تا از نشتي احتمالي از كناره ها جلوگيري شود. در نصب ايزوگام حتما به موارد بالا توجه ويژه داشته باشيد.
مشاهده‌ی مطلب

ایروگام خانه و ساختمان

خاطره اي كه شايد همه ي ما از زمان كردكي در ياد داريم، آب دادن سقف هاي خانه هاي قديمي مادربزرگ ها و پدربزرگ ها است. سيمان كاري، دوغ آب دادن، تعويض موزاييك ها و حتي قيرگوني و اين دست كارها اين روز ها جاي خود را به لايه هاي پوششي ضد آب و عايق از قبيل رنگ ها و لايه هاي پوششي ضد آب و همچنين ايزوگام ها داده اند. ايزوگام ها بر اساس نوع و كيفيت مواد مصرفي و همچنين ضحامت لايه داراي انواع مختلفي هستند و اين موارد سبب تنوع قيمتي آنها مي شود. مواد اصلي تشكيل دهنده ايزوگام عبارت است از: لايه پلي اتيلن يا پودر معدني يا فويل آلمينيومي بافت پلي استر مواد افزودني ويژه لايه پاي اتيلن تركيب اين مواد تشكيل يك لايه عايق را مي دهد كه در برابر نفوذ سيالات روان مانند آب جلوگيري مي كند. ايزوگام داراي رل هاي به طول ها و عرض هاي مختلف ميباشد كه بعد از باز كردن آنها و كنار هم قرار دادن و پوشش كامل يك سطح از طريق گرما دهي به هم متصل شده و تشكيل يك لايه عايق مي دهند. نصب ايزوگام نيازمند دقت و مهارت خاصي مي باشد كه در صورتي كه به درستي اجرا نشود، ممكن وجود يك حفره كوچك در سطح كل ايزوگام، باعث نفوذ آب شده و خرابي هايي را در پي داشته باشد.
مشاهده‌ی مطلب

نقاشی نمای ساختمان

از اصلي ترين مواردي كه در نگاه اول به يك ساختمان جلب توجه مي كند نماي ساختمان است. آنچه موجب زيبايي نماي يك ساختمان مي باشد، تميز بودن نما و عاري از خوابي بودن آن مي باشد. نماهايي كه در شهر ها اجرا مي شود اغلب سنگ و رنگ مي باشد. ساليان قبل شيشه نيز در نماها استفاده مي شد كهبه علت خطرات آن ديگر كمتر مورد اقبال عموم مي باشد. اينكه رنگ نما داراي چند لايه پوشش باشد و همچنين نوع رنگي استفاده شده از اصلي ترين فاكتور هاي كيفيت رنگ نما به حساب مي آيد. در نوع گران قيمت مواد مصرفي، پوشش هاي نانويي خود تميز شونده مورد استفاده قرار ميگيرد كه هم داراي طول عمر بالاتري مي باشد و هم به علت استفاده از نانو ذرات در اين رنگ ها، بعد از بارش باران علاوه بر اينكه نماي ساختمان شما كثيف نميشود بلكه شاهد تميز شدن نما خواهيد بود. در صورتي كه رنگ لايه هاي پوششي كافي نباشد داراي عمر كوتاهي خواهد بود و بعد از يك باران ديده خواهد شد كه رنگ شسته شده و شاهد آثاري خرابي خواهيد بود. درصورتي نما به صورت صحيح و اصولي نقاشي شود، حتي اگر از پوشش هاي نانويي استفاده نشود، با استفاده از يك دستگاه كارواش به راحتي مي توان نما را شست. در انتخاب تيم اجرايي كه قرار است نماي ساختمان شما را نقاشي كند به نوع رنگ مصرفي و لايه هاي پوششي توجه ويژه كنيد.
مشاهده‌ی مطلب

معجزه زيرسازي در نقاشي ساختمان

بسيار ديده شده كه بعد از مدت زمان اندكي از گذشت نقاشي ساختمان، ديوار ها دچار ترك خوردگي مي شوند و يا اينكه رنگ ديوار پوسته پوسته شده و ميريزند. اصلي ترين و مهمترين نكته در نقاشي ديوار ها و سقف ها زير سازي مناسب مي باشد كه كمتر مورد توجه قرار ميگيرد. نوع مواد مصرفي و به علاوه تبحر استاد كاري كه زير سازي را انجام ميدهد نمايد از عناصر تعيين كننده در زير سازي مي باشد. علاوه بر نوع مواد مصرفي زير سازي ضحامت بالاي بتونه در زير رنگ باعث مي شود با گرم و سرد شدن هوا بتونه ها دچار ترك خوردگي شده و در نتيجه شاهد ترك خوردن رنگ باشيم. اگر استاد كاري كه زير سازي را انجام ميدهد ماهر نباشد و اين كار به درستي انجام نشود علاوه بر ترك خوردگي، شاهد موج هايي در سطوح خواهيد بود كه جلوه ي بصري نامناسبي را نمايان مي كند. در واقع ناهمواري ها و موج هاي ايجاد شده و يا زبر بودن سطح رنگ شده همگي ريشه در زيرسازي دارند. علاوه بر آنچه گفته شد، عدم زيرسازي مناسب ميتواند اشكالات و ايراداتي را در زمان شستشوي سطوح نقاشي شده نمايان كند. زير سازي اصلي ترين بخش نقاشي محسوب مي شود و بيشترين زمان و انرژي را از استاد كار مي گيرد. در جستجوي يك نقاش و قيمت هايي كه ارائه مي شود احتمالا شما با قيمت هاي بسيار پايين مواجه ميشويد كه حكايت از اين دارد كه احتمالا نقاش در زير سازي تبحر ندارد و زمان كمتري را براي اين كار صرف خواهد كرد و در قيمت پايين تر ارائه شده به دليل اين است كه نقاش قصدي براي زير سازي درست ندارد و در نتيجه نقاشي بي كيفيتي ارائه ميشود كه مدتي بعد از اينكه نقاش از خانه و محل كار شما بيرون رفت شما با اشكالات كار او مواجه خواهيد شد. زير سازي را جدي بگيريد
مشاهده‌ی مطلب

نکاتی در مورد شستشوی دیوار پس از نقاشی خانه و ساختمان

برای حفظ هر چه بهتر کیفیت نقاشی خانه و ساختمان، رعایت نکاتی در مورد شستشوی دیوارها امری ضروری است. اگر چه گفته می‌شود که کاربرد رنگ روغنی در نقاشی ساختمان امکان شستشو را فراهم می‌نماید، اما مواد و روش شستشو نقش مهمی در این ارتباط دارند. دیوارهای نقاشی شده با رنگ پلاستیک از اساس قابلیت شستشو ندارند. اما در مورد نقاشی ساختمان با رنگ روغن، اکلریک و ... روش‌ زیر پیشنهاد می‌گردد: استفاده از سطل آب گرم به عنوان مایع اصلی مقداری مایع ظرفشویی یا پودر ماشین لباسشویی به آب اضافه شده و حل شود. با اسفنج محلول را بر روی دیوار مالیده و در ظرف دیگری چکانده و این کار را تا تمیز شدن کامل محل ادامه دهید. دیوار را با دستمالی خشک نمایید. اگر لکه‌هایی بر روی دیوار ماند که با این روش به صورت کامل پاک نشد روش‌های زیر را به کار بگیرید: استفاده از مسواک و خمیردندان (مخصوصاً مناسب برای لک مداد) استفاده از محلول‌های سرکه و جوش شیرین در صورتی که روش‌های فوق کارآمد نبود. جهت شستشوی کاغذ دیواری نیز محلول‌های آب گرم و صابون نیز پیشنهاد می‌گردد که در مقالات آتی به بررسی دقیق‌تر آن می‌پردازیم.
مشاهده‌ی مطلب

نحوه محاسبه و قیمت گذاری نقاشی ساختمان

اینکه بدانیم نحوه‌ی محاسبه و قیمت گذاری نقاشی ساختمان چگونه است سبب می شود که دیگر کسی نتواند از بی اطلاعی ما سوءاستفاده کند. به طور کلی نقاشی دیوار ها براساس مترمربع محاسبه می گردد. به طور حدودی میتوان گفت اگر رنگ آمیزی دیوار شامل رنگ آمیزی جداگانه قسمت های ابزار خورده نباشد، تقریبا سه برابر مساحت منزل شما، متراژی است توسط یک نقاش رنگ آمیزی شده. اگر بخواهید محاسبه دقیق تری را انجام دهید باید مساحت دیوارها را جداگانه محاسبه نمایید. بدین‌گونه که مساحت طول دیوار را در ارتفاع زمین تا سقف ضرب نمایید تا مساحت آن دیوار بدست آید و سپس مساحت تک‌تک دیوار ها را با هم جمع کنید. اگر سقف محل کار یا منزل شما نیز رنگ شده است، مساحت رنگ شده با مساحت منزل یا محل کار شما برابر خواهد بود. آنچه در نقاشی ساختمان به صورت جداگانه محاسبه می‌گردد، نقاشی قسمت های ابزار خورده در سقف و یا دیوار ها است که معمولا هر متر طول از آنها دستمزد جداگانه ای دارد. رنگ آمیزی درب‌ها و پنجره‌ ها، درب‌های آهنی همچنین کمد های دیواری هم به صورت عددی و هم به صورت واحد متر مربع محاسبه می‌گردد. نقاشی نرده ها، شوفاژ ها، چهارچوب ها با توجه به نوع آنها دارای قیمت های متفاوتی بر اساس واحد طول و یا سطح هستند. نوع رنگی گه شما در نظر دارید نیز مهم خواهد بود. اینکه شما قصد دارید نقاش از رنگ پلاستیک استفاده نماید یا رنگ اکرولیک و یا رنگ روغنی سبب می شود قیمت ها با هم تفاوت داشته باشد. اینکه یک واحد مسکونی را به طور کلی نقاشی می شود و یا اینکه خرده کاری است نیز در تعین نرخ تاثیرگذار خواهد بود گاهی ترمیم و نقاشی دیوار ها و یا سقف نیازمند آن است که نقاش برای زیر سازی مجبور باشد قسمت هایی را دوباره گچ‌کاری نماید. برای مثال اگر قرار باشد محلی که آسیب دیدگی آن ناشی از ترکیدگی لوله است و گچ آن به طور کامل ریخته است نقاشی شود، لازم است قسمت‌هایی گچ‌کاری شود که این مورد هم هزینه‌ی جداگانه ای را درپی خواهد داشت.
مشاهده‌ی مطلب

نقاشی ساختمان با غلطک یا قلمو

نقاشی ساختمان با غلطک و یا قلمو هر کدام مزایا و معایبی دارند. اگر بخواهیم در مورد نقاشی ساختمان با قلمو صحبت کنیم و چند مورد از مزایا و معایب آن را نام ببریم باید بگوییم که نقاشی با قلمو نیازمند تبحر بسیار فراوان است. یعنی اگر نقاش تبحر کافی را نداشته باشد، بعد از اتمام کار شما شاهد به‌جای ماندن رد قلمو روی سطح و همچنین شره کردن رنگ در جای‌جای قسمت نقاشی شده خواهید بود. انتخاب قلموی باید متناسب با انتخاب رنگ باشد. بدین معنا که قلمویی که برای رنگ پلاستیک استفاده می‌شود برای رنگ روغنی مناسب نخواهد بود. نقاشی ساختمان با قلمو مزیت‌هایی هم دارد که از جمله‌ی آنها می‌توان به این مورد اشاره کرد که با توجه به تنوع موجود در قلموهای مختلف، به نقاش این اجازه را می‌دهد که آزادی عمل داشته باشد و قسمت هایی که دارای پستی و بلندی و همچنین شکست در سطح هستند، به راحتی توسط قلمو نقاشی نماید. در مورد غلطک نیز باید گفت که اولا نقاشی ساختمان با غلطک بسیار سرعت کار را بالا می‌برد و نیازمند تبحر بالا نیست. آنچه در نقاشی با غلطک مهم است این است که رنگ باید دارای غلظت خاصی باشد و در غیر این صورت وقتی در حال رنگ کردن سقف منزلتان هستید و قصدی برای رنگ‌آمیزی دیوار ها ندارید، وقتی کار نقاشی سقف پایان پذیرفت، مجبور خواهید بود که تمام دیوارها را رنگ کنید. چرا که رنگ سقف به همه جا پاشیده و روی تمام دیوارها ردی از رنگ را می‌بینید نقاشی با غطک این مزیت بزرگ را دارد که دیگر اثری از رد قلمو و یا شره کردن ها نخواهد بود و شما یک سطح بسیار یک‌دست و دلچسب را مشاهده خواهید کرد. مانند قلمو، غلطک نیز انواع خاصی دارد که باید متناسب با نوع رنگ مصرفی، غلطک را انتخاب کرد. با توجه به مزایا و معایب هرکدام، استادکاران معمولا هم از قلمو استفاده می کنند و هم از غلطک. بطوریکه رنگ‌آمیزی سطوح وسیع با غلطک انجام می‌شود و نقاشی سطوح ناهموار و دارای شکست با استفاده از قلمو.
مشاهده‌ی مطلب

نکات مهم در اجرای صحیح لوله کشی و تاسیسات ساختمان

يكي از اساسي ترين و مهمترين قسمت هاي هر بنايي، لوله كشي و سيستم تاسيسات آن ساختمان است بسياري از ساختمان ها بعد از مدت زمان كوتاهي دچار مشكلات عديده اي مي شوند كه بسياري از آنها ناشي از كوتاهي و بي توجهي به برخي نكات ريز است در صورتي كه قسمت عمده اي از اين مشكلات قابل پيشگيري است. تنها لازم است در زمان طراحي و اجراي به بعضي نكات ريز توجه شود كه در اين صورت بسياري از خرابي هايي كه ساختمان ها به آنها دچار ميشوند رخ نخواهد داد. طراحي دقيق و مطابق با اصول مهندسي از يك طرف و انتخاب صحيح اجزاي اصلي و همچنين مواد مصرفي تاسيسات يك ساختمان از طرف ديگر، اگر درست صورت نپذيرذ علاوه بر اينكه هزينه هاي ساختمان را بالا ميبرد باعث مي شود نتيجه ي مطلوبي كه شايد با هزينه كمتر قابل حصول بود، حاصل نشود. بعد از طراحي و انتخاب اجزاي اصلي و مواد مصرفي، آنچه مهم است اجراي دقيق و با كيفيت است. هرچقدر هم كه طراحي يك سيستم تاسيساتي درست و بر اساس اصول باشد، اجراي ناصحيح آن مشكلات بسياري را در پي خواهد داشت عدم اتصال صحيح در محل اتصالات، جوش هاي غير اصولي و ناصحيح و بسياري مورد مشابه ديگر همه ميتواند موجب بروز مشكلات بعدي شوند. آنچه طول عمر يك سيستم را تضمين مينمايد اقدامات به ظاهر ساده و كم اهميت و كم هزينه است . اكثر تركيدگي لوله ها ناشي از عدم عايق بندي و عبور لوله ها از محل هايي است كه به درستي عايق نشده است. زماني كه يك لوله فلزي عايق نشده در بستر خاك و يا قسمتهايي كه مواد آهكي وجود دارد خوابانده شود ، احتمال پوسيدگي آن بسيار بالا خواهد بود. علاوه بر آنچه گفته شد، نكات ديگري نيز مي تواند حائز اهميت باشد. افزايش قيمت حامل هاي انرژي و همچنين محدود بودن اين منابع، لزوم صرفه جويي را ايجاب مي نمايد. درصورتي كه سيستم تاسيسات بدرستي و بر اساس اصول صحيح عايق بندي شود، مصرف انرژي تا حدود ٤٠٪‏ كاهش خواهد يافت.
مشاهده‌ی مطلب

انواع لوله در تاسیسات و لوله کشی ساختمان

برای لوله کشی آب و تاسیسات ساختمان می‌توان از انواع مختلف لوله استفاده نمود که در این بخش به اختصار توضیح داده شده و مزایا و معایب آن مرور می‌شود. لوله‌هایی که در لوله کشی ساختمان استفاده می‌شوند بر اساس جنس و تکنولوژی ساخت، خواص مکانیکی متفاوتی از خود نشان داده و بدین ترتیب در موارد مختلف استفاده می‌شوند. انواع لوله را می‌توان به لوله‌ های فلزی و غیر فلزی تقسیم نمود. تقسیم بندی دقیق‌ تر بدین تریب است: لوله‌ های آهنی و فولادی گالوانیزه: از این لوله‌ها که از جنس آهن و فولاد به صورت گالوانیزه بوده می‌توان در بخش فاضلاب لوله‌کشی ساختمان استفاده نمود. از مزایای آن می‌توان به قیمت مناسب، تحمل فشار و مقاومت بالاست. اما خوردگی زیاد، عدم انعطاف‌ پذیری و رسوب گیری زیاد این نوع لوله معایبی است که استفاده از آن را در لوله‌کشی ساختمان بسیار محدود کرده است و تقریباً می‌توان گفت که در کمتر موردی از آن استفاده می‌شود. لوله‌ های چدنی: از این نوع لوله که از جنس چدن ساخته می‌شود نیز در قسمت فاضلاب لوله کشی ساختمان استفاده می‌شود. از مزیت‌ های آن می‌توان به قیمت ارزان، مقاومت بالا و فرسودگی کم اشاره نمود. یکی از نکات منفی لوله چدنی روند اجرای کند کار به علت زمان بر بودن فرآیند اتصالات آن می‌باشد. با روی کار آمدن تکنولوژی‌ های جدید ساخت لوله، کمتر از لوله‌ های چدنی و گالوانیزه در لوله کشی ساختمان استفاده می‌شود. لوله‌ های پلی پروپیلن (لوله سبز): لوله‌هایی پلیمری (پلاستیکی) مزایای زیادی نسبت به لوله‌ های سنتی دارند. وزن کم، اجرای سریع، خوردگی پایین، رسوب گیری کم و قیمت ارزان استفاده از این لوله‌ها را جذاب می‌نماید. معایبی مانند عدم توانایی در تحمل فشار های بالا و تغییر شکل زیاد در سرد و گرم شدن دما استفاده از این نوع لوله را نیز محدود کرده است. لوله های چند لایه (سوپرپایپ): با ترکیب جنس‌ های مختلف به صورت لایه لایه، نوعی از لوله ترکیبی (معمولا ۵ لایه) ساخته شده که با نام تجاری سوپرپایپ عرضه می‌شود. ترکیب آنها سبب می‌شود که در این نوع لوله مزایای مکانیکی هر یک از جنس‌ ها وجود داشته و از بروز معایب آن جلوگیری شده است. به طور مثال می‌توان به مقاومت بالا، انعطاف زیاد، نصب سریع، رسوب و خوردگی کم و … اشاره نمود. امروزه استفاده از این نوع لوله در تاسیسات و لوله کشی ساختمان بسیار مرسوم است.
مشاهده‌ی مطلب

عایق کاری لوله کشی ساختمان

محدود بودن منابع انرژی از یک طرف و افزایش حامل های انرژی از طرف دیگر سبب شده امروزه عایق‌بندی از موارد بسیار مهم و قابل توجه به حساب بیاید.امروزه بسیاری از مجتمع‌های مسکونی بزرگ با معضل هزینه‌ی بسیار زیاد در بخش انرژی روبه‌رو هستند. با توجه به انتقال حرارت بالای لوله های فلزی، قسمت قابل توجهی از آنچه به عنوان بهای انرژی پرداخت می‌شود در واقع صرف قسمت هدر رفته انرژی می‌شود. تحقیقات نشان داده است عایق‌کاری می تواند تا 40% از هزینه ها را کاهش دهد. از طرف دیگر در صورتی که عایق کاری درست و اصولی انجام نپذیرد، نه تنها هزینه ها را کاهش نمی دهد بلکه باعث پوسیدگی لوله های فلزی نیز میگردد و که تعمیر آن خود مستلزم هزینه اضافی خواهد بود. بسیاری از خرابی‌ها و اختلالات و همچنین ترکیدگی‌ها در سیستم های تاسیساتی ساختمان ها در پی پوسیدگی‌هایی هستند که ناشی از عدم عایق‌کاری اصولی و صحیح می‌باشند. برای مثال در صورتی که قبل از پرایمر نمودن لوله های فلزی، آنها را با پشم شیشه عایق کنیم، لوله ها به سرعت در چار پوسیدگی می گردند. استفاده از پلاستیک در تماس مستقیم لوله های آب گرم نیز باعث می‌شود رطوبت ناشی از سرد و گرم شدن لوله ها راهی برای خروج پیدا نکنند و این خود باعث پوسیدگی زودرس لوله‌های فلزی خواهد شد. از موارد دیگری که می تواند اهمیت عایق نمودن لوله‌های فلزی را نشان دهد این است که قرار گرفتن لوله های فلزی در بستر شامل مواد آهکی باعث پوسیده شدن سریع لوله ها خواهد شد. آنچه گفته شد قست کوچکی از مواردی است که اهمیت عایق‌کاری را نشان می‌دهد عایق‌کاری بسیاری از قسمت های دیگر از قبیل عایق نمودن رایزر‌‌ها، عایق نمودن دیگ ها و منابع آب گرم، عایق نمودن درب‌ ها و پنجره ها و موارد دیگری را شامل می شود که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت.
مشاهده‌ی مطلب

نقش لوله کشی ساختمان در نم کشیدن دیوار و سقف خانه

یکی از مشکلاتی که معمولاً افراد بسیاری با آن مواجه می‌شوند، نم کشیدن دیوارها و سقف داخلی خانه و ایجاد منظره‌ای بسیار نامطلوب است. این موضوع توسط علل زیر می‌تواند رخ دهد: وجود رطوبت در داخل خانه: این موضوع معمولاً در اثر راکد بودن هوای خانه رخ می‌دهد. به طور مثال اگر خانه‌ای خالی از سکنه بوده و برای مدت طولانی رد و پنجره بسته داشته باشد و تهویه هوا مقدور نباشد، دیوارها و نقاشی ساختمان را دچار ترک و نم می‌کند. راهکار: باز کردن پنجره‌ها برای کاهش رطوبت خشک نمودن دیوارها به هنگام شست و شو مشکلات ناشی از لوله کشی ساختمان: لوله کشی‌های ساختمان که در داخل دیوارها کار شده است پس از مدتی دچار آسیب شده و نشتی پیدا می‌کنند. این نشتی را می‌توان از وجود قطرات آب بر روی سطح مورد نظر جستجو نمود. راهکار: در این صورت بایستی سطح مورد نظر را شکافته و لوله کشی در آن محل را تعمیر نمود. منبع رطوبت خارج از خانه: در برخی موارد رطوبت از خارج از خانه (به طور مثال از طریق باران و برف) وارد می‌شود. در این صورت دیوار یا سقف مورد نظر نیاز به عایق کاری یا ایزوگام مجدد دارد. راهکار: ایزوگام سطحی که از نم وارد ساختمان می‌شود. (سقف یا دیوارهای رو به باران) عایق کاری داخل خانه: در بسیاری از موارد شاهد هستیم که سقف آشپزخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی مخصوصاً حمام نم و نشتی دارد. در این موارد به احتمال زیاد مشکل از ایزوگام یا قیرگونی سرویس طبقه بالایی است. راهکار: ریختن دوغاب پودر سنگ و سیمان سفید در کف سرویسی که نشتی دارد. در این صورت طبقه فوقانی باید کف سرویس خود را دوباره ایزوگام/قیرگونی نماید. برای حل مشکل نم کشیدن دیوارها و سقف ساختمان بایستی ابتدا ریشه‌ی مشکل به خوبی شناسایی شود. تشخیص اینکه ریشه‌ی آن کدام یک از موارد فوق است در بهبود کار و جلوگیری از بروز هزینه‌های مضاعف نقشی سازنده دارد. امروزه دستگاه‌هایی تحت عنوان نشتی یاب تشخیص این امر را بسیار آسان‌تر نموده‌اند
مشاهده‌ی مطلب

انواع رنگ مورد استفاده در نقاشی ساختمان

به طور کلی رنگ های ساختمانی به چند دسته کلی تقسیم می شوند که در این مقاله به بررسی انواع آنها و معایب و مزایای آنها می پردازیم. رنگ پلاستیک: رنگ پلاستیک یکی از قدیمی‌ترین انواع رنگ ها به حساب می‌آید. نقاشی با این نوع رنگ تقریبا کار ساده‌ای محسوب مبگردد و تنها نکته قابل توجه در نقاشی با نگ پلاستیک این است که باید غلظت مناسبی داشته باشد. غلظت بالای رنگ موجب به جای ماندن اثر قلمو و غلظت پایین آن باعث دوباره کاری فرایند نقاشی خواهد‌شد. بیشترین کاریرد رنگ پلاستیک امروزه در نقاشی سقف‌ها می‌باشد. مزایای رنگ پلاستیک: 1.نیاز به حلال های نفتی ندارد و بر پایه آب می‌باشد که این مورد باعث می‌شود بوی زیادی نداشته باشد. 2.سرعت رنگ آمیزی بالا خواهد بود. 3.مات بودن این رنگ سبب می‌شود ایرادهای سطح تا حدی برطرف گردد. معایب رنگ پلاستیک 1.آب را به خود جذب می نماید و در نتیجه قابل شستشو نمی باشند. 2.بر روی سطوح فلزی قابل استفاده نمی‌باشد رنگ روغنی رنگ روغنی نیز از انواع قدیمی و سنتی رنگ‌ها به حساب می آید. هنوز هم بسیاری از افراد مایلند که از رنگ روغنی برای پوشش سطوح استفاده کنند. پوشش بالا، قابلیت شستشو، جلوه بصری مناسب و دوام بیشتر نسبت به رنگ های پلاستیک از دلایل اقبال مردم به رنگ های روغنی میباشد. رنگ های روغنی در بسیاری از موارد به عنوان ضد‌زنگ و ضد پوسیدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حلال رنگ های روغنی مواد نفتی مانند تینر است که باعث می‌شود بوی زیادی داششته باشد. رنگ‌های روغنی به سه دسته کلی براق، نیمه براق و مات تقسیم می‌گردد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم رنگ روغنی براق: دوام بالا، قابلیت شستشو، پوشش خوب و همچنین انعکاس نور و روشن جلوه دادن محیط از مزیای رنگ براق به حساب می‌آید. از طرفی رنگ روغنی موج ها و ایرادات زیرسازی و همچنین گچ کاری را به طور محسوسی نمایان می‌کند که این امر باعث می‌شود نقاشی کردن با آن دشوار و نیازمند تجربه بالا باشد. رنگ روغنی مات بی شک بارزترین ویژگی رنگ های روغنی مات این است که به این علت که بازتاب کمتری نسبت به رنگ های روغنی براق دارند، ناهمواری‌های سطح را کمتر نمایان میسازد. از مشکلات این نوع از رنگ ها می‌توان به شستشوی دشوارتر، پوشش کمتر و بوی بیشتر نسبت به رنگ براق اشاره کرد. رنگ‌روغنی نیمه براق افرادی که سادگی را ترجیح میدهند و علاقه ای به رنگ های شلوغ نظیر مولتی کالر ندارند معتقد‌اندا ان اند این نوع رنگ مناسب‌ترین نوع رنگ برای پوشش دیوار ها است. به طور کلی ترکیب رنگ مات و براق ایرادات هرکدام از رنگ های مات و براق را برطرف می‌کند و پوششی تقریبا ایدهآل به حساب می‌آید. رنگ اکریلیک رنگ اکریلیک از بهترین نوع رنگ ها محسوب میگردد و شاید تنها ایراد آن این است که قابلیت استفاده از آن برای درب ها و پنجره ها وجود ندارد. مزیت های این نوع رنگ بسیار زیاد است. غلظت بالا و پوشش بسیار خوب، شستشو پذیری صددرصد، حلالیت بر پایه آب و بدون مواد نفتی، بوی کم، خشک شدن سریع، راحتی کار و کاهش نیروی انسانی و صرفه جویی در زمان همه از ویژگی های این نوع رنگ به حساب می‌آید. از دیگر مزیت های این نوع رنگ این است که نقاشی با این نوع رنگ با استفاده ازغلتک، بعد از خشک شدن، جلوه‌ی ظاهری بسیار خوبی را به جای میگذارد. در واقع پوشش شما دارای بافت خواهد شد که جلوه‌ی بصری زیبایی را ایجاد می نماید. دیواری که با رنگ اکریلیک نقاشی شده بهد از اتمام کار چنان می نماید که این دیوار توسط دستگاه و با دقت فراوان و کاملا یک دست نقاشی شده است. بلکا بلکا از نظر اقتصادی از انواع مقرون به صرفه محسوب می‌شود. پوششی سلولوزی که با استفاده از الیاف مصنوعی و یا طبیعی مانند پنبه ساخته میشود. دارای تنوع بسیار بالایی است و شما قابلیت انتخاب بسیار زیادی خواهید داشت. بلکا از نظر صوتی و حرارتی محیط را تا حدی عایق میکند و درصورتی که از رزین های قابل شستشو استفاده شود، کاملا قابل شستشو خواهد بود. خرابی بلکا به راحتی قابل ترمیم است و دردسرهای پوشش های دیگر مانند رنگ روغنی را ندارد. بلکا برای استفاده در محیط هایی که در معرض آلودگی هستند بسیار مناسب است. زیرا اثر دوده و غبار را کمتر نشان می‌دهد. و با استفاده از شامپو فرش به راحتی تمیز می‌شود.ا از دیگر مزیت های بلکا این است که سرعت اجرای آن بسیار بالاست به طوری که در مدت بسیار کوتاهی یک یک واحد مسکونی بلکا می شود. پتینه پتینه نیز از انواع جدید رنگ های پوششی به حساب می‌آید. پتینه از نوع رنگ های دکوراتیو است که بنا بر سلیقه افراد و با توجه به لوازم منزل و یا محیط کار آنها طراحی و اجرا می‌شود. پتینه در مقایسه با کاغذ دیواری آزادی عمل بیشتری به مشتری میدهد. پتینه قابل شستشو است و در مقایسه با رنگ روغنی آلودگی و غبار را کمتر نمایان میسازد. اجرای پتینه خوب تناسب مستقیم دارد با تبحر و مهارت اجرا کننده آن و درصورتی که شخص اجرا کننده حرفه‌ای نباشد منظره ی بدی را به جا می گذارد. مولتی کالر مولتی کالر نیز از انواع رنگ‌های دکوراتیو می‌باشد. لایه ای بسیار نازک که بر روی سطوحی از قبیل گچ، سیمان، آلمینیوم، چوب، رنگ، شیشه، کاشی، پلاستیک و … قابل استفاده می‌باشد. لایه ای با پوشش مناسب، جلای کم که ناهمواری هایسطح را به خوبی پوشش میدهد و ایرادات را نمایان نمی کند. رنگ های مولتی کالر قابل شستشو بوده و از تنوع بالایی برخوردار است و به مشتری قدرت انتخاب می‌دهد. از ویژگی های دیگر مولتی کالر این است که گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب نمی‌کند و برای استفاده در محیط‌های پرتردد بسیار مناسب است. آسیب دیده‌گی‌های مولتی کالر به راحتی قابل ترمیم است. سرعت کار با مولتی کالر بالاست و به علاوه مولتی کالر بو ندارد.
مشاهده‌ی مطلب

مراحل بازسازی و تعمیرات ساختمان

برای انجام بازسازی و تعمیرات ساختمان مراحلی باید به صورت قدم به قدم طی شود تا فرآیند به صورت بهینه و با کمترین اتلاف صورت گیرد. نکات زیر را می‌توان چکیده ای از این اقدامات لازم در نظر گرفت و با در نظر گرفتن آنها می‌توانید فرآیند بازسازی و تعمیرات ساختمان را خودتان مدیریت کنید. ابتدا لیستی از اقدامات و تغییراتی که می‌خواهید در خانه‌ی خود ایجاد کنید تهیه نمایید. برای هر مورد، اقداماتی که نیاز به تخریب دارد را جداگانه یادداشت نمایید. در نظر داشته باشید که ابتدا باید تمام اقدامات تخریبی انجام شود. به طور مثال اگر قصد تعویض کابینت آشپزخانه را دارید خارج نمودن کابینت فعلی یک اقدام تخریبی است. همچنین تعمیر لوله کشی ساختمان نیاز به کند و کاری داشته و این مورد باید در ابتدای کار گنجانده شود. اقداماتی دیگر مانند تعویض درها، تخریب کاشی‌های آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، تخریب دیوار، گچ بری و … در مجموع اقدامات فنی (مانند لوله کشی، برقکاری، قیرگونی و ایزوگام، بنایی، گچکاری و ..) باید زودتر از اقدامات مربوط به زیباسازی (مانند نقاشی، کاغذ دیواری، نصب روشویی‌ها، پارکت) در هنگام اجرای اقدامات فنی و تخریبی، ملزومات اقدامات فنی را به موازات فراهم کنید. به طور مثال از روزهای ابتدایی سفارش کابینت خود را نهایی کنید. چرا که نیاز به اندازه‌گیری، ساخت و نصب داشته و فرآیندی زمان‌بر است. همچنین موارد دیگری که نیاز به اندازه‌گیری و ساخت داشته را در حین کار و در مراحل ابتدایی شروع کنید. در هر مرحله به مواد و مصالح مورد نیاز از قبل فکر کرده و با استادکار مربوطه مشورت کنید. آماده‌سازی مصالح از قبل سرعت کار را چند برابر می‌کند. سعی کنید وسایل را بتوانید یک جا تهیه کرده و از تامین آن به صورت خرد در صورت امکان دوری کنید. چرا که با توجه به تنوع وسایل مجبور به رجوع مداوم به فروشگاه مصالح شده و زمان و انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت. در مجموع این کار نیاز به تجربه داشته و اگر برای اولین بار است که می‌خواهید این کار را انجام دهید یا صبر و حوصله زیاد داشته باشید یا با اوستاپ مشورت کرده و از خدمات آن استفاده نمایید.
مشاهده‌ی مطلب